Tajemniczy świat aniołów

„Wierzę w jednego Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych” (Wyznanie wiary)

W naszym kościele w prezbiterium umieszczony jest Bóg Ojciec Stworzyciel nieba i ziemi. Nie mogło więc zabraknąć   stworzeń świata niewidzialnego ,duchowych przewodników , towarzyszy ludzi , najbliższego „środowiska” Stwórcy bo jak podkreślał Jan Paweł II „Duchy światłości są stróżami człowieka na jego drodze do królestwa Bożego, uczestniczą w życiu Kościoła. Zasługują więc na szczególną cześć, zaufanie i wdzięczność za dobrą opiekę”

Wizja dwóch aniołów umieszczonych w naszym prezbiterium zaczerpnięta jest z obrazu Madonna Sykstyńska Rafaela Santi (1513/1514). Towarzyszy aniołom postawa adoracji, uwielbienia Boga, zadumy, refleksji nad wielkim dziełem Boga

By wejść w świat niewidzialny potrzebna jest wiara. Dlatego Św. Jan Paweł II zachęcał: „Trzeba, abyśmy naszą wiarę, którą stale wyznajemy słowami Credo z mszy świętej, stale włączyli się w tę prawdę o aniołach, byśmy modlili się do nich, skoro Bóg dał nam ich jako opiekunów i stróżów, żebyśmy szukali ich opieki i pomocy. Jest to szczególnie ważne dla umysłowości współczesnej, która jak gdyby „zgubiła” tę prawdę o stworzeniu niewidzialnym, o świecie czystych duchów stworzonych przez Boga. Trzeba na nowo odczytać słowo samego Chrystusa, ażeby ta wiara odżyła w nas i żebyśmy również mogli łączyć się z liturgią niebiańską”.

Jako stworzenia natury duchowej, aniołowie posiadają rozum i wolną wolę, są istotami osobowymi i nieśmiertelnymi. Jan Paweł II, wierny nauczaniu swoich poprzedników, wylicza następujące zadania, jakie spełniają aniołowie: adorują Boga, ujawniają Bożą Opatrzność, pośredniczą między Bogiem a ludźmi, są stróżami człowieka, zwiastują ludziom wolę oraz uczestniczą w dziejach zbawienia ludzkości (por. „Droga”)

anioly 1  anioly 2  madonna sykstynska r santi  anioly 3

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Tajemniczy świat aniołów