Zanurzyć się w mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa

Święty Paweł na temat chrztu pisał w Liście do Rzymian:

„Czyż nie wiadomo wam, że my wszyscy, którzy otrzymaliśmy chrzest zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć? Zatem przez chrzest zanurzający nas w śmierć zostaliśmy razem z nim pogrzebani po to, abyśmy i my postępowali w nowym życiu, jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca. Tak i wy rozumiejcie, że umarliście dla grzechu żyjecie zaś, dla Boga w Chrystusie Jezusie. (Rz 6,3-4.11)

Chrzest w języku greckim określany jest słowem baptismos, które oznacza „zanurzenie, obmycie".

Przez chrzest mamy udział w owocach męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

W każdej chrześcijańskiej świątyni znajdują się dwa ważne i ściśle ze sobą związane źródła, które mają swoją symboliczną wymowę. To chrzcielnica i kropielnica. Wchodząc do świątyni wkraczamy do innego świata, Boskiego, dlatego potrzebny jest obrzęd oczyszczenia . Pierwszym oczyszczeniem był nasz chrzest. Poświęcona woda w kropielnicy ma przypominać o naszym chrzcie i konieczności oczyszczenia przed spotkaniem z Bogiem.

Chrzcielnica w naszym kościele wykonana jest z marmuru. Czasza ma wzór sześciokąta wraz trzonem. Przykrywę chrzcielnicy stanowi kopuła wykonana z mosiądzu zwieńczona symboliką kuli ziemskiej w którą zakotwiczony jest krzyż.

Kropielnica wykonana z marmuru. Kropielnica to naczynie łaski

DSCN1819  DSCN1820  DSCN2996

DSCN2998  DSCN3002

Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w Wadowicach św. Jan Paweł II mówił: „Kiedy patrzę wstecz, widzę, jak droga mojego życia poprzez środowisko tutejsze, poprzez parafię, poprzez moją rodzinę, prowadzi mnie do jednego miejsca, do chrzcielnicy w wadowickim kościele parafialnym. Przy tej chrzcielnicy zostałem przyjęty do łaski bożej synostwa i wiary Odkupiciela mojego, do wspólnoty Jego Kościoła w dniu 20 czerwca 1920 roku.” (Jan Paweł II, Przemówienie do mieszkańców Wadowic)

papiez wadowice

Mało kto pamięta datę swojego chrztu. Papież Franciszek zadał pracę domową wiernym słuchającym go podczas jednej z audiencji generalnych.

„Zapytałem już dwa lub trzy razy tutaj, na placu: kto z was zna datę swojego chrztu, niech podniesie rękę. To ważne, by znać dzień, w którym zostałem zanurzony właśnie w tym zbawczym strumieniu Jezusa. I pozwolę sobie dać wam jedną radę. A bardziej niż rada jest to praca domowa na dzisiaj. Dzisiaj poszukajcie w domu daty swojego chrztu, zapytajcie o nią, i dzięki temu dowiecie się dokładnie, kiedy był ten piękny dzień chrztu.(Papież Franciszek, Datę, którą należy pamiętać).

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Zanurzyć się w mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa