Triduum Paschalne

Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się Mszą Świętą Wieczerzy Paschalnej, ma swój szczyt w Wigilii Paschalnej i kończy się II nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

„To czyńcie na moją pamiątkę”

Liturgia Wielkiego Czwartku kieruje nasza uwagę ku Eucharystii, ku tamtemu wieczoru, kiedy Jezus złożył samego siebie pod postacią chleba i wina i powierzył się apostołom oraz ich następcom w słowach: ” To czyńcie na moją pamiątkę”.

O godz. 10.00 w katedrze św. Mikołaja wokół Biskupa zgromadzili się kapłani z całej diecezji i wspólnie podczas Mszy św. ponowili przyrzeczenia złożone w dniu święceń. Czynią to na pamiątkę ustanowienia przez Pana Jezusa w Wielki Czwartek sakramentu kapłaństwa. Następnie zostały poświęcone oleje św. wykorzystywane przy udzielaniu sakramentów: chrztu, bierzmowania, namaszczenia chorych i kapłaństwa. W czasie liturgii nastąpił obrzęd ustanowienia nowych animatorów Służby Liturgicznej

Msza Krzyżma Świętego (Missa Chrismatis)

Jako że Triduum rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej liturgia Mszy Krzyżma nie przynależy bezpośrednio do świętowania Triduum Paschalnego. Mszę Krzyżma Świętego (z poświęceniem olejów) sprawuje się jedynie w tym dniu i to zazwyczaj rano, nadto; tylko w kościele katedralnym. Mszę celebruje biskup wraz ze swoim prezbiterium diecezjalnym; w czasie celebracji (od 1970 r.) ma bowiem miejsce odnowienie przyrzeczeń kapłańskich (po homilii). Liturgia ta ukazuje jedność Kościoła w diecezji.

„W czasie liturgii, po odnowieniu przyrzeczeń kapłańskich, następuje obrzęd święcenia olejów. Święci się trzy ich rodzaje: krzyżmo (oleum chrismum) czyli oliwę zmieszaną z wonnym balsamem (koloru czarnego), służącą przy udzielaniu sakramentu chrztu, bierzmowania i kapłaństwa, przy konsekracji kościoła, ołtarza itd.; olej chorych (oleum infirmorum) przeznaczony do udzielania sakramentu namaszczenia chorych, oraz olej katechumenów (oleum catechumenorum), którego używa się w czasie udzielania chrztu dorosłym. Dopuszczalne jest też oddzielne święcenie olejów; oleju chorych pod koniec modlitwy eucharystycznej, zaś krzyżma i oleju katechumenów; po Komunii. Olej jest symbolem mocy Bożej udzielanej w momencie namaszczenia. W Piśmie Świętym czytamy, iż olejem namaszczano królów (Dawid: 1 Sm 16,1-13, Saul: 1 Sm 10,1), proroków (Eliasz) oraz kapłanów: Lb 21,10 (Samuel, Aaron: Lb 3,1-4). Z kolei wszystkie te godności, przez szczególne namaszczenie Duchem Świętym, otrzymał Jezus Chrystus, a wraz z Nim, w chwili święceń kapłańskich; wszyscy biskupi i prezbiterzy”. (DMAK; Liturgia Wielkiego Czwartku).

W tej uroczystości tradycyjnie uczestniczyli Lektorzy z naszej Parafii:

DSC6504  DSC6510  DSC6521

Olej krzyżma i olej chorych w naszej parafii:

Ciemnica w naszej parafii:

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Triduum Paschalne