Budować, ale na czym?

Żywiecki amfiteatr, przeszło 2 tys. młodych w nim zebranych, Msza koncelebrowana przez ponad 100 kapłanów, do tego błogosławieństwo kilkudziesięciu animatorów wspólnot parafialnych, którzy ukończyli kurs przygotowany dla nich w Diecezjalnym Centrum ŚDM – to tylko zarys atmosfery, jakiej można było doświadczyć podczas tegorocznej inauguracji roku formacyjnego wspólnot naszej diecezji.

12 września zainaugurowano kolejny rok pracy nad rozwojem duchowym i intelektualnym. Podczas sprawowanej pod przewodnictwem ks. dra Marka Studenskiego – Wikariusza Generalnego diecezji bielsko-żywieckiej, młodzi modlili się o dobry fundament tegorocznej formacji. W homilii, nawiązując do słów Ewangelii o domie budowanym na skale, celebrans ukazał dwa życiowe przykłady budowania życia. Pierwszym była postać Mattiego Nykaenena - lidera skoków narciarskich, który w trakcie trwania kariery zdobył pięć złotych medali olimpijskich, cztery razy został mistrzem świata, cztery razy zdobył Puchar Świata, a w konkursach odniósł 46 zwycięstw.

„Kiedy osiągnął sukces, nie potrafił sobie z nim poradzić i w krótkim czasie wszystko roztrwonił. Sprzedał także swoje medale olimpijskie. Sukces okazał się dla niego porażką” - przestrzegał Wikariusz Generalny.

Jako przykład budowania na skale kaznodzieja podał 19-letnią Włoszkę – Chiarę Luce Badano. W wieku 18-stu lat dowiedziała się, że cierpi na nieuleczalną chorobę, raka kości. Mimo ogromnego cierpienia stała się dla krewnych i przyjaciół źródłem światła i radości, dlatego przylgnął do niej przydomek „Luce” – światło.

„Człowiek, który buduje swój dom na skale, jaką jest Chrystus, może czuć się pewnie w każdej sytuacji, nawet tak trudnej jak choroba czy życiowe niepowodzenie. Nawet to nie jest w stanie podciąć mu nóg. Bo stoi na skale, którą jest Jezus. Nie musi się niczego bać” – podkreślał ks. Studenski.

W budowaniu trwałych fundamentów na kolejny rok pracy wzięła udział delegacja z naszej parafii. Pod przewodnictwem ks. Proboszcza Mieczysława Grabowskiego, grupa przedstawicieli KSM, scholii liturgicznej oraz ministrantów stała się częścią ogromnej diecezjalnej rodziny młodzieży. Już po raz drugi w amfiteatrze w Żywcu obchodzono tzw. „Dzień Wspólnoty” – wywodzące się z tradycji Oazy Ruchu Światło-Życie spotkanie wspólnot na początku kolejnego roku formacyjnego – tym razem pod hasłem „Błogosławieni czystego serca”. Po raz drugi spotkanie stało się również okazją do modlitwy i duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie.

kl. Sławomir Pietraszko

DSCN4229 DSCN4277 DSCN4285

DSCN4288 DSCN4291 DSCN4300

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Budować, ale na czym?