Myśląc Ojczyzna

We wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa 11 listopada 2015 r. obchodziliśmy 97. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

O godzinie 10.30 sprawowana była w kościele parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie Msza święta za Ojczyznę. W koncelebrze uczestniczył także nasz rodak Ks. Krzysztof Wilk. Uczestniczyli przedstawiciele różnych grup społecznych, instytucji i licznie zgromadzeni wierni.

Wielkim Patriotą był Św. Jan Paweł II, który przebywał w naszej Wspólnocie w 1964 r. jako Arcybiskup Metropolita Krakowski. W kaplicy obok kościoła modlił się i udzielił błogosławieństwa mieszkańcom a trasę którą przemierzył odwiedzając osobę starszą w czasie Wizytacji Kanonicznej stanowi teraz szlak Plenerowej Drogi Krzyżowej.

Patriotyzm Świętego Jana Pawła II przejawiał się od młodości poprzez granie w teatrze, pisanie wierszy, mówił o naszej Ojczyźnie.

„Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
Mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica,
Która ze mnie przebiega ku innym,
Aby wszystkich ogarnąć w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:
Z niej się wyłaniam...
Gdy myślę Ojczyzna -
By zamknąć ją w sobie jak skarb.
Pytam wciąż, jak go pomnożyć,
Jak poszerzyć tę przestrzeń,
Którą wypełnia”.

Poezja Jana Pawła II

W czasie pielgrzymek był ambasadorem naszej Ojczyzny. W czasie pielgrzymek do Polski nawiązywał do swoich korzeni, do kraju naszych Ojców. Nigdy nie pozwolił powiedzieć złego słowa na Ojczyznę.

W 1979 podczas homilii na placu Zwycięstwa w Warszawie św. Jan Paweł II powiedział: Dzieje narodu zasługują na właściwą ocenę wedle tego, co wniósł on w rozwój człowieka i człowieczeństwa, w jego świadomość, serce, sumienie. To jest najgłębszy nurt kultury. To jej najmocniejszy zrąb. To jej rdzeń i siła. Otóż tego, co naród polski wniósł w rozwój człowieka i człowieczeństwa, co w ten rozwój również dzisiaj wnosi, nie sposób zrozumieć i ocenić bez Chrystusa. „Ten stary dąb tak urósł, a wiatr go żaden nie obalił, bo korzeń jest Chrystus” (Piotr Skarga, Kazania sejmowe). Trzeba iść po śladach tego, czym – a raczej kim – na przestrzeni pokoleń był Chrystus dla synów i córek tej ziemi.

Zachęceni wielkim patriotyzmem my także pragniemy naśladować Wielkiego Polaka. Chcemy ten Patriotyzm zaszczepić sercach nie tylko ludzi dorosłych, ale przede wszystkim w ludziach młodych. Dlatego od 2005 r. tego dnia odbywa się w naszym kościele program słowno-muzyczny poświęcony Świętu Niepodległości, przygotowany przez dzieci Szkoły Podstawowej, a od 2010 r. udajemy się także pod Pomnik poświęcony Tym co zginęli za Naszą Ojczyznę.

ZDJĘCIA:

ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA