Droga Miłosierdzia

„Gdy okręt wśród srożącej się burzy utraci maszt, liny i ster, a spienione fale pędzą go na skały, gdzie mu grozi rozbicie, wówczas strwożeni żeglarze uciekają do ostatecznego środka; spuszczają kotwicę, by się okręt zatrzymał i uchronił od roztrzaskania.
Taką kotwicą jest dla nas ufność w pomoc Bożą.”

bł. ks. Michał Sopoćko,
Miłosierdzie Boże w dziełach Jego,
tom 3, s. 197

Krok 1: Przygotowanie.

Każda droga ma swój początek – punkt wyjścia. Moment pakowania i te ostatnie chwile wyczekiwania. W naszym przypadku takim „pakowaniem” były kilkudniowe rekolekcje prowadzone przez ks. Piotra Hoffmanna. Sama etymologia słowa re-collectio oznacza ponowne zebranie, zgromadzenie. I gromadziliśmy – wiedzę na temat Bożego miłosierdzia, żeby zrozumieć niezwykłą dobroć Boga. Myślę, że wszystkim utkwiły w pamięci słowa rekolekcjonisty, że Jezus nie ma rąk, nóg, dłoni ani języka, bo to my mamy się stać Jego rękami – czyniąc dobro, Jego nogami – niosąc Ewangelię, Jego dłońmi – dając miłość czy Jego językiem – wyznając go naszą mową. Tak przygotowani duchowo i odnowieni przez sakrament pokuty mogliśmy z nadzieją oczekiwać na przybycie łagiewnickiego wizerunku.

Krok 2: Czas łaski.

Dzień 24 listopada na stałe wpisze się w pamięć parafian, a to z kilku powodów. Już od godziny 16:00 rozpoczęło się nerwowe wyczekiwanie na peregrynujący obraz wraz z relikwiami. Niespodziewanie, wcześniej przyjechał Ksiądz Biskup Piotr Greger, który miał przewodniczyć naszym uroczystością. Ciekawy zmian, jakie zaszły w naszej świątyni od czasu jego ostatniej wizyty w Słotwinie niemal „zajrzał w każdy kąt”, podziwiając dokonane renowacje i wystrój wokół kościoła. Zatrzymał się również na chwilę modlitwy w kaplicy Matki Bożej Anielskiej, w tym miejscu, które szczególnie świadczy o naszych związkach z papieżem Janem Pawłem II.

Punkt 17:00 przyjechał obraz Miłosiernego Zbawiciela wraz z relikwiami św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Ceremonia przywitania zawierała kilka istotnych elementów. Najpierw hołd złożony przez pocałunek wizerunkowi i relikwiom. Następnie uroczyste wprowadzenie do kościoła przy asyście pocztów sztandarowych i Pań, niosących świece. Już po umieszczeniu przed ołtarzem wizerunek i relikwie zostały uroczyście okadzone (kadzidło to symbol oddawanej Bogu czci) a Ksiądz Proboszcz w okolicznościowym przemówieniu powitał wizerunek na Słotwińskiej ziemi. Na zakończenie ceremonii Biskup zapalił, ogniem symbolicznie wziętym od paschału (symbolu Zmartwychwstałego Chrystusa) świecę miłosierdzia, która miała płonąć przez cały czas peregrynacji.

Rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Biskupa z koncelebrą księży pochodzących z naszego dekanatu, w czasie której młodzież przyjęła sakrament bierzmowania.

Krok 3: Powołani i posłani.

O godzinie 22:00 wokół chrystusowego ołtarza zgromadzili się Księża rodacy ze wszystkich stron naszej diecezji. W okolicznościowej homilii ks. Włodzimierz Caputa, nawiązując do Ewangelii o miłosiernym Samarytaninie, zwrócił uwagę na to, że każdy z nas jest posłany do szerzenia miłosierdzia i spełniania miłosiernych uczynków wobec braci.

Od tej Mszy aż do zakończenia peregrynacji w naszej parafii gościły, przywiezione z Krakowa relikwie trzeciego Apostoła Miłosierdzia – bł. ks. Michała Sopoćki. Dziś nieco zapomniany jest niezwykle ważny dla rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia. To on nakazał Siostrze Faustynie spisywanie wizji w tzw. „Dzienniczku”, znalazł jej malarza, który namalował pierwszy obraz według jej wskazówek oraz stworzył na potrzeby zatwierdzenia kultu cztero tomowe dzieło – teologiczne podstawy kultu miłosierdzia. Nasza parafia była drugą w diecezji (zaraz po Jaworzynce-Trzycatku), w której znalazły się trzy relikwiarze.

Krok 4: Miłosierni jak Ojciec.

Wszystko się kończy. 25 listopada miało miejsce nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia i Msza na zakończenie peregrynacji, na zakończenie której Ksiądz Proboszcz zawierzył całą parafię Miłosiernemu Zbawicielowi. Wspólnota parafialna pożegnała obraz, który w asyście strażaków pojechał do parafii Lipowa. Zostało wiele pamiątek – zdjęcia, ornat na rok jubileuszowy, nowy mszał i książeczki… Zostało powiedzianych wiele słów, wiele zachęt. Teraz przed nami czas wprowadzania miłosierdzia w czyn. „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

Kl. Sławomir

Czytaj również: Znaki Miłosierdzia w Słotwinie - www.diecezja.bielsko.pl