Pamiętamy

17 stycznia 2016 roku udaliśmy się do Katowic-Brynowa aby uczcić 76. rocznicę zamordowania Ks. Ferdynanda Sznajdrowicza i 36 mieszkańców Gminy Lipowa, rozstrzelanych 18 stycznia 1940 roku w Katowicach. W delegacji 50-osobowej uczestniczyli przedstawiciele naszej Parafii; dzieci, młodzież i dorośli na czele z Panem Wójtem Gminy Lipowa, Radnymi naszej Parafii, Panią Sołtys, Przewodniczącym Spółki Wodociągowej i Prezesem OSP Słotwina.

Tablica upamiętniająca to wydarzenie znajduje się w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie. Kościół znajduje się obok miejsca , gdzie został rozstrzelany ks. Ferdynand i Parafianie. Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego bierze początek w tragicznych wydarzeniach z 16 grudnia 1981 r., kiedy to w starciu z oddziałami milicji zginęło 9 górników kopalni „Wujek” w Katowicach. 16 grudnia 1981 roku po tragicznych wydarzeniach związanych z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego, na miejscu tragedii wzniesiona drewniany krzyż, który stał się symbolicznym początkiem Parafii. Drewniany krzyż przy kopalni „Wujek” zainspirował budowę nowego kościoła oraz tworzenie nowej wspólnoty parafialnej.

W kościele w czasie Nabożeństwa wobec Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie modliliśmy się za zamordowanych rozważając siedem słów Chrystusa na krzyżu, odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego a następnie program słowno-muzyczny poprowadziła Młodzież KSM i Schola liturgiczna, przypominając życiorys Ks. Ferdynanda Sznajdrowicza i ostatnie chwile życia Jego i Parafian.

Przy tablicy upamiętniającej, odczytaliśmy Imiona i Nazwiska rozstrzelanych, odmówiliśmy Litanię i odśpiewaliśmy pieśń do Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, złożyliśmy wieńce i kwiaty, zapaliliśmy znicz.

Dziękujemy Kapłanom, Panu Kościelnemu, Parafianom Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie za życzliwe przyjęcie. Msza Święta w Ich intencji w naszym kościele 26 stycznia 2016 roku o godz. 7.00.

DSCN5246  DSCN5249  DSCN5261  DSCN5266

DSCN5285  DSCN5293  DSCN5296  DSCN5310