Droga Światła – Via Lucis

1 kwietnia 2016 odbyło się pierwsze nabożeństwo Drogi Światła (Via Lucis). Nabożeństwo rozpoczęliśmy pieśnią Zwycięzca śmierci. Następnie odbyło się uroczyste zapalenie Paschału i procesyjne wyjście z kościoła na parking, na którym umieszczona jest Droga Światła. Nabożeństwo prowadzili nowo wybrani członkowie Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

Droga Światła (Via Ludis) to wielkanocne nabożeństwo, wzorowane na Drodze Krzyżowej (Via Crucis). Polega ono na przeżywaniu 14 stacji – spotkań Chrystusa Zmartwychwstałego z uczniami i służy przeżywaniu tajemnic paschalnych. Gdyby Droga Krzyżowa naprawdę kończyła się na stacji XIV, zatrzymując nas przy pogrzebie Pana Jezusa, rzeczywiście bylibyśmy godni politowania. JEZUS ŻYJE!!! Niech fakt Zmartwychwstania Chrystusa, da nam słabym ludziom: radość, nadzieję i siłę.

Najlepiej Drogę Światła tłumaczy Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii. Zasady i wskazania wydane przez watykańską Kongregację do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w 2002 r., w którym czytamy: „Podczas niego podobnie jak w Drodze Krzyżowej, wierni idą w procesji rozważając różne ukazania się Chrystusa – od Jego Zmartwychwstania aż do Wniebowstąpienia w perspektywie Paruzji. W czasie tych ukazań Jezus objawiał uczniom swoją chwałę w oczekiwaniu na obiecanego Ducha Świętego, umacniał ich w wierze, dopełniał nauczania o Królestwie Bożym oraz ustanowił definitywnie sakramentalną i hierarchiczną strukturę.

Nabożeństwo Via Lucis może stać się doskonałą pedagogią wiary, zgodnie z powiedzeniem: Przez krzyż do światła.

Via Lucis w społeczeństwach naznaczonych kulturą śmierci niosącą lęk i unicestwienie jest bodźcem do odnowy kultury życia, tzn. kultury otwartej na nadzieję i pewność wiary.

Jak w nabożeństwie drogi Krzyżowej poszczególne etapy nazwane są stacjami, tak w Drodze Światła nazwane są spotkaniami. Nie bez powodu są podane dokładne sigla odpowiednich fragmentów z Nowego Testamentu opisujące te spotkania. To dobra okazja do pracy z Pismem Świętym.

ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Droga Światła – Via Lucis