Uroczystość NMP Królowej Polski i Świętego Floriana

Od czasów ślubów króla Jana Kazimierza, od roku 1656, Matka Boża stała się Królową Polski. Z Maryją jesteśmy związanie od chrztu Mieszka I, Chrztu Polski.

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski modlimy się w intencji naszej Ojczyzny i jeszcze z większą siłą wołamy do Niej:
„Pod Twoją obronę uciekamy się(..)
Z Synem swoim nas pojednaj
Twojemu Synowi nas oddawaj”

W Tym dniu modliliśmy się także w intencji Strażaków.We Mszy św. o godz. 10.30. uczestniczyli Strażacy z okazji zbliżającego się święta Św. Floriana, którego wspomnienie przypada 4 maja.

Święty Florianie, Proś za nami Gospodyna

Święty Florian był urzędnikiem cesarskim w prowincji rzymskiej Noricum (dzisiaj środkowa Austria), który poniósł śmierć męczeńską w 304 r., najprawdopodobniej 4 maja.

Od czasu sprowadzenia relikwii św. Floriana do Krakowa kult jego rozszerza się bardzo szybko.

W Krakowie głównym miejscem czci św. Floriana była wpierw katedra wawelska, gdzie na środku umieszczono w ołtarzu ciało Świętego Męczennika. Po kanonizacji rodzimego świętego, tzn. św. Stanisława, w 1253 r., o Florianie pamiętano najbardziej na Kleparzu. Tu bowiem, od początku, w kolegiacie pod jego wezwaniem, od ośmiu wieków kwitnie nieprzerwanie kult sławnego Męczennika i zarazem Patrona. Kolegiata cieszy się posiadaniem relikwii św. Floriana.

W 1436 r. św. Florian został zaliczony, wraz ze świętymi: Wojciechem, Stanisławem i Wacławem, do głównych patronów Polski. Otrzymał też honorowe miejsce w pieśni pełniącej rolę hymnu narodowego. Jedna z dopisanych ku czci świętych zwrotek Bogurodzicy brzmi:

Święty Florianie,
Nasz miły patronie,
Proś za nami Gospodyna
Paniej Maryjej Syna.

Źródło: Adonai.pl portal katolicki

Podziękowanie za uczestnictwo w uroczystościach:
-Pocztom Sztandarowym
- Wójtowi Gminy Lipowa, a zarazem Prezesowi Zarządu Gminnego Związku OSP w Lipowej
- Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
- Nadleśniczemu Lasów Państwowych w Węgierskiej Górce
- Radnym naszej Parafii, Sołtys, Prezesom: OSP Słotwina, LKS „Sokół”, Przewodniczącej KGW Słotwina, Przewodniczącemu Spółki Wodociągowej i licznie zgromadzonym Parafianom oraz Gościom.

Za wszelką pomoc świadczoną bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi składamy podziękowanie naszym Strażakom. To podziękowanie składam na ręce Pana Prezesa OSP Słotwina Jana Bindy i Naczelnika Straży Pana Marcina Jakóbiec. Niech patron dnia dzisiejszego Św. Florian zawsze przychodzi z pomocą Wam i tym, którzy oczekują waszej pomocy.

Ks.Proboszcz

DSCN6111   DSCN6115

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Uroczystość NMP Królowej Polski i Świętego Floriana