Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

relikwie bl kard s wyszynskiego 01Idea sprowadzenia relikwii Prymasa Tysiąclecia wiązała się z czczonymi już relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki i comiesięczną pierwszoczwartkową modlitwą przez jego wstawiennictwo za Ojczyznę. We wspomnienie bł. Jerzego Popiełuszki (19.10.2022 roku) ks. Proboszcz Władysław Sporek skierował w imieniu parafii pismo do Kurii Warszawskiej.

Pisał w nim m.in.: „Kult Prymasa Tysiąclecia jest u nas bardzo żywy. Jeszcze na długo przed beatyfikacją, w roku 2017, umieszczony został w witrażu naszej świątyni wizerunek (wówczas Sługi Bożego) kard. Wyszyńskiego, który dla zmarłego pierwszego Proboszcza naszej parafii - śp. ks. Mieczysława Grabowskiego - był niedoścignionym wzorem walki duchowej i nieprzejednanej postawy wobec zła i komunizmu”.

Ksiądz Proboszcz wyraził przy tym nadzieję, że „dzięki darowi jego relikwii będziemy mogli wyjednywać w modlitwach zdroje łask dla naszej parafii i całej Ojczyzny, dla której [bł. Prymas] poświęcił życie i wolność".

25 października 2022 r. zawiózł je w imieniu parafian na ręce Kard. Kazimierza Nycza nasz rodak - ks. Sławomir Pietraszko. W spotkaniu z Metropolitą Warszawskim nie zabrakło wielu ciepłych słów na temat zmarłego ks. Mieczysława, którego Kardynał znał jeszcze z czasów, gdy pełnił funkcję przełożonego w seminarium krakowskim. Dla naszego kościoła zostały przekazane relikwie „ex capillis” - z włosów - Błogosławionego Prymasa, ponieważ jego grób od czasów pogrzebu nie był otwierany.

Uroczystego wprowadzenia dokonał ks. Sławomir w dniu 5 lutego 2023 roku. Relikwiarz ufundowały Róże Różańcowe.

relikwie bl kard s wyszynskiego 02

Uroczyste wprowadzenie relikwi do kościoła

relikwie bl kard s wyszynskiego 03Certyfikat autentyczności relikwii

Jesteś tutaj: Home Relikwie Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego