Oczyszczenie świątyni i mojego życia

Liturgia 3 Niedzieli Wielkiego Postu skłania nas do refleksji o kościele. Bóg wzywa nas nie tylko do dbałości o nasze świątynie - „ziemskie domy naszego Ojca”, ale przede wszystkim do uporządkowania, oczyszczenia naszego serca, aby zamieszkał w nim Bóg.

Na górze Synaj Pan Bóg podarował Mojżeszowi Dekalog - dziesięć przykazań. Dziesięć Słów pochodzących od Boga, czyli Dekalog dany z miłości przez Niego, jest sposobem budowania ludzkiego życia, drogą do szczęścia i wolności.

O świętości Boga i naszym dążeniu do świętości ma nam nieustannie przypominać wystrój naszego kościoła.

Symbolika świątyni - schody pod ołtarzem

Każdy świątynny ołtarz zbudowany jest na stopniach, schodach. Nie chodzi o proste podwyższenie, zbudowane w tym celu, by łatwiej można było obserwować kapłańskie czynności. Te ołtarzowe schody zawierają ważną symbolikę. W liturgii trydenckiej, gdy kapłan wychodził po schodach do ołtarza, by celebrować Eucharystię, odmawiał tzw. psalm u stopni ołtarza zawierający słowa:
„Ześlij światłość swoją i swoją prawdę, niech one mnie wiodą i niech mnie przywiodą na Twoją świętą górę i do Twych przybytków! I przystąpię do ołtarza Bożego, do Boga, który jest moim weselem i radością”(Ps 43,3-4).

To jest ten sam psalm, którzy przed tysiącami lat śpiewali Izraelici, wstępując do Świątyni Jerozolimskiej, która znajduje się na Świętej Górze Syjon. Stopnie ołtarzowe wyrażają zatem w sposób symboliczny górę, która znajduje się tym razem w świątyni. Schody ołtarzowe to Święta Góra, na której umieszczony jest najważniejszy przedmiot świątynny ołtarz. Ogrom i majestatyczność góry zawsze wyobrażały potęgę Boga, a jej szczyt zapraszał, by wstępować do Niego.

Biblia opisuje wiele spotkań z Bogiem, które miały miejsce na górach i wielu ważnych wydarzeń, które się tam dokonały:

• Mojżesz otrzymał Dekalog na górze Synaj. Na górze Karmel Eliasz spotkał Odwiecznego
  • Z góry Eliasz został wzięty do nieba. Jezus objawił swoje bóstwo na górze Tabor.
  • Na górze Jezus przekazał Osiem błogosławieństw. Wieczernik znajdował się na górze Syjon
  • Na Golgocie Jezus dokonał dzieła Odkupienia. Ze szczytu Góry Oliwnej Zbawiciel wstąpił do nieba. A to tylko niektóre biblijne święte góry.

Świątynna góra. Dziś także i my znajdujemy się na świętej górze. Na niej za chwilę pojawi się Bóg. Uobecnią się wydarzenia z Wieczernika i Golgoty. Dotkniemy tajemnicy wydarzeń z tamtych gór.

Także modlitwa eucharystyczna do dziś przypomina o szczególnym przyjściu Chrystusa z góry, na której stoi ołtarz, do Ojca w niebie:
„Niech twój święty anioł zaniesie tę ofiarę na ołtarz w niebie przed oblicze boskiego majestatu Twego, abyśmy przyjmując z tego ołtarz Najświętsze ciało i krew Twoją, otrzymali obfite błogosławieństwo i łaskę”. (Ks. M. Cholewa , Ks. M. Gilski, symbolika świątyni w kazaniach)

Także ołtarz w naszym kościele zbudowany jest na stopniach. Schody wykonane są z marmuru „Marianna”

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Oczyszczenie świątyni i mojego życia