Opłatek Seniorów 2016 roku

Zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka, czas jeszcze śpiewania kolęd i pastorałek to dobra okazja , aby spotkać się z Seniorami naszej Parafii. Rozpoczęliśmy od uczestnictwa we Mszy św. w kościele parafialnym 16 stycznia 2016 roku o godz. 14.00, a po Mszy św. w Domu Strażaka: Jasełka przygotowane przez uczniów kl. II pod przewodnictwem wychowawczyni Pani mgr Marii Wandzel, dzielenie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek oraz poczęstunek.

W czasie Mszy Świętej jak i w Strażnicy towarzyszyła nam refleksja na temat roli Seniorów w naszej Parafii. Posłużyły nam myśli zaczerpnięte z książki: Ks. Wiesław Przygoda „Wyzwania duszpasterskie wobec osób w podeszłym wieku. W: Starość – problem czy szansa?, Refleksja Pastoralnoteologiczna, Redakcja Ks. Jan Dziedzic, Kraków 2015.

„Według św. Jana Pawła II „podeszły wiek jest czasem łaski, który wzywa, aby z żarliwością i miłością zjednoczyć się ze zbawczą tajemnicą Chrystusa i głębiej uczestniczyć w realizacji jego zamysłu zbawienia”. Wiek emerytalny „otwiera przed ludźmi starszymi nowe możliwości kontynuowania przez nich pracy apostolskiej, którą winni odważnie podejmować, pokonując pokusy nostalgicznego zamykania się we wspomnieniach z przeszłości” . Ponieważ najbardziej naturalnym dla człowieka starego środowiskiem jest rodzina, staje się ona zarazem pierwszym i najważniejszym środowiskiem działalności apostolskiej seniorów. Do głównych zakresów posłannictwa ludzi w podeszłym wieku należy apostolat w dziedzinie kultury i edukacji, apostolat społeczno-charytatywny, apostolat cierpienia i apostolat modlitwy.

Apostolat w dziedzinie kultury i edukacji

Według nauczania kościoła obecność ludzi w podeszłym wieku w kręgu rodzinnym ukazuje ciągłość pokoleń oraz wzajemne wspomaganie się w wypełnianiu różnych zadań i zdobywaniu świętości (KK11). Zdaniem św. Jana Pawła II osoby starsze nie tylko gwarantują ciągłość pokoleń i pokazują wzajemną zależność ludu Bożego, ale także maja charyzmat przekraczania barier pomiędzy pokoleniami. Ludzie starzy są „strażnikami pamięci zbiorowej, a więc mają szczególny tytuł, aby być wyrazicielami wspólnych ideałów i wartości, które są podstawą i regulują życie społeczne” . Dlatego ludzie starzy mogą swoją wiedzą, dojrzałością i doświadczeniem służyć młodemu pokoleniu radami w dziedzinie życia społecznego, gospodarczego, politycznego i kulturalnego.

Kościół oczekuje od seniorów, aby stali się podmiotami ewangelizacji kultury; katechetami i świadkami życia w pełni chrześcijańskiego

Dokument II Polskiego Synodu Plenarnego podkreśla, że dziadkowie mogą przyczynić się do budowania więzi rodzinnych przez przykład właściwej hierarchii wartości, troski o przekaż wiary, pokój wewnętrzny i zgodę w rodzinie. Wzajemna miłość i komunia osób w rodzinie wielopokoleniowej jest dla wszystkich szkoła bogatego człowieczeństwa. Młodzi małżonkowie, przezywając swoje pierwsze trudności życiowe, mogą znaleźć w ludziach starszych osoby godne zaufania , prze którymi mogą się otworzyć i zasięgnąć u nich rady. Zadaniem dziadków w rodzinie wielopokoleniowej jest ewangelizacja młodszego pokolenia. Skuteczność ewangelizacji nie zawsze jest uzależniona od sprawnego działania, lecz od cierpliwości i poświęconego czasu, dlatego ludzie w podeszłym wieku mogą okazać się dobrymi ewangelizatorami. W wielu rodzinach dzieci i wnuki poznają podstawy wiary dzięki dziadkom, którzy mogą poświęcić im swój czas, podczas gdy rodzice zajęci są innymi sprawami”.

W Piśmie Świętym najważniejszym elementem i podstawą do szanowania osób starszych jest ich związek z mądrością życia (Hi12,12). Źródłem tego związku jest życiowe doświadczenie tych osób i ich wzajemna łączność z Bogiem (Syr25,4-6). Mądrość, o której mówi Pismo Święte, nie jest tylko czysto ludzką refleksją nad światem i człowiekiem albo rezultatem tylko ludzkiego wysiłku umysłowego, jakim była grecko-rzymska filozofia. Mądrość ta jest bezpośrednio związana z doświadczenie religijnym i wiarą w Boga. Według te koncepcji pełnię mądrości posiada tylko Bóg, a człowiek uzyskuje w niej udział poprzez swój związek Bogiem i pełnieniem jego woli. Potwierdza to biblijne wyrażenie: „bojaźń Boża jest początkiem mądrości”(Prz1,7);Ps111.10. Święty Jan Paweł II zachęcał ludzi w podeszłym wieku, by tą mądrością wspomagali w trudzie wzrastania ludzi młodych oraz „poświęcili im czas i uwagę w momencie, gdy otwierają się na przyszłość i szukają miejsca w życiu”.

Podziękowanie: Radnym z naszej Parafii, Pani Sołtys, Akcji Katolickiej podziękowanie składam na ręce Pana Prezesa Jana Byrdy , uczniom Kl. II wraz z Panią wychowawczynią, Paniom przygotowującym posiłek, Prezesowi OSP Janowi Binda a zarazem kościelnemu, Panu Organiście , Prezes KGW, Panu Przewodniczącemu Spółki Wodociągowej w Słotwinie, Pani prowadzącej blog „Lipowa i okolice” i wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tej uroczystości.

Z wdzięcznością Ks. Proboszcz

ZDJĘCIA

Zobacz również: http://lipowaiokolice.blogspot.com/2016/01/spotkanie-opatkowe-w-sotwinie.html

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Opłatek Seniorów 2016 roku