„Trzy słowa najdziwniejsze” - przeszłość, teraźniejszość, przyszłość

I dlatego - zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię "Polska", raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością - taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, - abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, - abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.

Jan Paweł II - Kraków, 10 czerwca 1979

Można śmiało powiedzieć, że „całe to duchowe dziedzictwo” towarzyszyło naszym modlitwom 1 września – spuścizna duchowa wielu pokoleń. Ledwo rano w czasie Mszy Świętej zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny a już wieczorem przyszło nam wkroczyć w inną rzeczywistość, na wskroś patriotyczną. Okazją ku temu stał się obchodzony w Kościele Powszechnym pierwszy czwartek miesiąca, w który (według poleceń danych św. Marii Małgorzacie Alacoque) sprawuje się tzw. „godzinę świętą”, czyli wieczorną adorację Najświętszego Sakramentu. Zgromadzeni w kościele parafialnym modliliśmy się, polecając nowy rok pracy oraz prosząc za kapłanów i powołanych. Dzięki rozważaniom prowadzonym przez niezawodny KSM mogliśmy zatopić się w obecności Pana, błagając Go by posłał nowych robotników „na Swoje żniwo”.

Niby klamrą, całość przeżytego dnia spięły uroczystości pod pomnikiem poległych w walce o wolność kraju mieszkańców Słotwiny, Bugaja i Poddzielca. Tu, w modlitwie litanii do bł. ks. Jerzego Popiełuszki polecaliśmy poległych, pomordowanych i prosiliśmy o należyte wykorzystywanie wywalczonej wolności. By uczcić ich pamięć delegacje:

Pani Radna, Pani Sołtys, Pan Przewodniczący Spółki Wodociągowej, Koła Gospodyń Wiejskich na czele z Panią Prezes, LKS „Sokół” z Prezesem na czele oraz Strażacy wraz z Prezesem złożyły kwiaty pod pomnikiem. Nie sposób było nie zwrócić się na koniec dnia do Matki Bożej – Królowej Korony Polskiej i Hetmanki Narodu Polskiego (jak to się dawniej zwykło Ją tytułować), dlatego bogaty w przeżycia czas zakończyło odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

W ten przedziwny sposób w jednym dniu połączyły się przeszłość (rocznica wybuchu II wojny światowej) i teraźniejszość (rozpoczynający się rok szkolny), by z nadzieją każdy z nas mógł spojrzeć w przyszłość (modlitwa o powołania), widząc lepszy świat.

DS6903  DS6913  DS6915

DS6916  DS6920

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia „Trzy słowa najdziwniejsze” - przeszłość, teraźniejszość, przyszłość