Zasłona na krzyże

Od piątej niedzieli Wielkiego Postu w kościołach zasłaniane są krzyże. Uzasadniając istnienie tego zwyczaju, można przywołać różne argumenty.

1. Bogactwo, które nie przystoi ostatnim dniom Wielkiego Postu

Zdarzało się często, że na dawnych krzyżach nie umieszczano postaci Chrystusa. Znajdowały się na nim natomiast kamienie szlachetne czy półszlachetne. Nie wydawało się więc czymś odpowiednim, żeby w dniach poprzedzających mękę krzyżową Zbawiciela oglądać na krzyżach znaki bogactwa.

2. Chrystus tryumfujący

Zdarzało się, że na krzyżach znajdowała się postać Chrystusa Zmartwychwstałego, tryumfującego, w ozdobnych szatach i z królewską koroną. Takie przedstawienie Zbawiciela, choć trafne ukazujące krzyż w perspektywie tryumfu, nie wydawało się czymś odpowiednim w dniach poprzedzających mękę krzyżową Zbawiciela.

3. Psychologiczny efekt odsłonięcia

Odsłonięcie krzyża w Wielki Piątek i ukazanie go wiernym daje silniejszy efekt, gdy poprzedzone jest „nieobecnością” (zasłonięte wizerunki) Chrystusa ukrzyżowanego w ostatnich dniach Wielkiego Postu.

4. Symbolika zasłonięcia

- Bóstwo Chrystusa na krzyżu zostało ukryte przed ludzkimi oczami, podobnie postać Chrystusa zasłonięta płótnem: "Bóstwo swe na krzyżu skryłeś wobec nas"
- Nasze grzechy przesłaniają prawdę, nie pozwalają dojrzeć w Nim Zbawiciela.
Rorate coeli:
Zgrzeszyliśmy i staliśmy się nieczyści
I opadliśmy wszyscy niczym zwiędłe liście
A nieprawości nasze jak wiatr nas rozniosły
Zakryłeś przed nami swoją twarz i wydałeś na pastwę naszych grzechów

5. Ukrycie się Chrystusa

Istnieje też interpretacja związana z J 8,59: „Porwali więc kamienie, aby rzucić w Niego. Jezus jednak ukrył się i wyszedł ze świątyni”. Ukrywamy więc Chrystusa. Zródło: Ks. Marcin Cholewa, Ks. Marek Gilski „Symbolika świątyni w kazaniach”.

Zasłonięcie krzyży ma także miejsce w naszym kościele i kaplicy.

DSCN3005   IMG 7618

Odsłonięcie ukrzyżowanego Chrystusa w Wielki Piątek ma w jaskrawy sposób ukazać ogołocenie i cierpienie Jezusa oraz udział w tych cierpieniach naszych grzechów. W cierpiącym i poniżonym ludzkim ciele Chrystusa chcemy dostrzec ofiarującego się za nas Boga.

DSCN0773

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Zasłona na krzyże